Jüpiter

Jüpiter, Güneş Sistemi'nde 5. sırada yer alır ve en büyük gezegendir. Jüpiteri'n kütlesi, Güneş Sistemi'ndeki diğer tüm gezegenlerin kütlesinin toplamından iki kat büyüktür. Jüpiter'in dışarıdan bakıldığında görülen çizgileri ve kıvrımları; soğuk, rüzgarlı, amonyak ve su buharlarıyla kaplı, hidrojen ve helyumdan oluşan atmosferinde bulunur.

Jüpiter'in etrafı 79 adet kendi uydusuyla çevrilidir. Bilim insanlarının ilgisini en çok Galileo Uyduları ile çekmektedir. Bu uydular ismini 1610 yılında Galileo Galilei tarafından keşfedildiği için almıştır. Galileo uyduları isimleri; IO, Europa, Ganymede ve Callisto'dir. Ayrıca Jüpiterin de halkaları vardır. Ancak Satürn'ün halkaları gibi buzdan değil tozdan oluşmakta ve daha soluktur. Bu yüzden görünmesi de bir o kadar zordur.

Jüpiter'in yarı çapı 69.911 km'dir. Dünyadan 11 kat daha geniştir. Örnek verecek olursak, eğer Dünya 10 kuruş büyüklüğünde bir madeni para olsaydı, Jüpiter onun yanında bir basketbol topu olurdu.

JÜPİTER VE ASTROLOJİ

Jüpiter her burçta ortalama 1 yıl kalır.

GÜNÜ: Perşembe

RENGİ:Turuncu ve sarı

CİNSİYETİ:Eril

DOĞASI:Sıcak ve nemli

MADENİ:

DEĞERLİ TAŞI:

KONTROLÜNDEKİ VÜCUT ORGANLARI:Kollar,mide,karaciğer,damarlar.

SAYISI:

ÇAKRASI:

VÜCUTTA JÜPİTER:

YÖNETTİĞİ BURÇLAR: Yay-Balık

YÖNETTİĞİ EVLER: 9-12

GÜÇLÜ OLDUĞU BURÇ: Yengeç

DÜŞÜŞTE OLDUĞU BURÇ: Oğlak

ZARARDA OLDUĞU BURÇ: İkizler-Başak

Astrolojik olarak Jüpiter şansların en büyüğüdür. Maddi olarak bolluğun yanında; inancın,bereketin,kanunların,vicdanın,ilahi sistemin ,yardımlaşmanın,ağırbaşlılığın da temsilcisidir.Yani kısaca ilahi sistemden gelen yardımdır diyebiliriz.

Jüpiter bolluğu,bereketi sadece hak edene verir.Ayrıca yüksek eğitimi anlatır.Jüpiter bolluk bereketi büyüttüğü gibi eğer aldığı açılar kötüyse hastalıkları ,ya da kötü durumları da büyütebilir.Kişiye fazla iyimserlik, fanatiklik derecesinde bir inanca ya da fikre bağlılık verebilir. Ayrıca konumuna göre kişiye fazla kilo da aldırabilir.

Transitte 1. 4. 7.10. eveden geçen Jüpiter evlilik ihtimalini yükseltir.

JÜPİTER VE MİTOLOJİ

Roma mitolojisine Jüpiter, gökyüzü tanrısıdır ve Hıristiyanlık kabul edilene kadar en büyük tanrı olarak kabul edilmiştir.Jüpiter ile ilişkilendirilen yıldırım ve kartal sembolleri Roma orduları tarafından da kullanılmıştır.

Jüpiter’in Yunan mitolojisindeki karşılığı Zeus’tur.Zeus; gökyüzünün ve yağmurun efendisidir. Pazar yerlerini koruyan , adaleti sağlayan bir tanrıdır. Kızdığı zaman yıldırımlar fırlatan baba figürüyle özdeşleştirilmiştir.

Zeus,Kronos’un (Satürn) oğludur. Kronos; doğacak çocuğunun kendisini tahttan indireceği kehanetine inanmış ve doğan çocuklarını yemiştir. Kronos’un karısı Rhea,Zeus’un kıyafetlerini giydirdiği bir taşı Kronos’a yutturduktan sonra Zeus’u Girit’te yaşayan su perilerine emanet etmiştir.Zeus büyüyünce tanrıça Metis’ten babasıyla savaşması için yardım istemiştir.Metis Zeus’a yardım ederek Kronos!a bir ilaç yutturmuştur. Bu ilaç sayesinde Kronos yuttuğu çocuklarını kusmuştur.Gökyüzünün hakimiyeti Kronos’u yenen Zeus’a geçmiştir.

JÜPİTER EVLERDE

Jüpiter 1. Evde

İnsanlarla rahat ilişki kurabilen, uyumlu, arkadaş canlısı, sevilen, sıcakkanlı, iyimser, pozitif, yardımsever, fedakar, azimli, pratik zekaya sahip kişilerdir. Reform ve yeni girişimlerden hoşlanır, düşünsel yaratıcılığa sahip, risk almaktan, aşırılıklardan kaçınmaz, düşünmeden hareket edip konuşabilir, gözü karadırlar. Kendine özgü kural ve değerlere sahiptir. Onuruna ve özgürlüğüne düşkündür. İlerleyen yaşlarda sağlam bir kişilik sergiler, iyi bir lider olabilirler. Küçük düşünmez az ile yetinmek istemez. Yeme içmeyi, macerayı sever, sürekli hareket halinde, gezmek, değişik kültür ve insanlarını tanımak en büyük zevkidir. Bu konum hiç bitmeyen şans, ilahi bir güç tarafından korunma hissi verebilir. Kilo sorunu olabilir.

Jüpiter 2. Evde

Geleneksel ve dini inançlara sadıktır. Maddi konularda oldukça şanslıdır. Cömert, bolluk ve hayattan zevk almak isteyen, ağırbaşlı, saygın, dürüst, maddi anlamda güvende olmak isteyen, koruyan, sahip olduğu gücü yararlı kullanan kişilerdir. Mutluluk, duygusallık, refah ve sosyallik önemlidir. Yönetilmek ve acelecilikten hoşlanmaz, planlı- programlı çalışıp istediğini elde eder. Konuşması etkili, sesi güzeldir. Hovarda, zevk düşkünü, kendini beğenmiş olabilir.

Jüpiter 3. Evde

El ve sanatsal yetenekleri gelişmiş, iyi bir konuşmacıdır. Ailesine karşı sorumluluk sahibi ve ilgilidir. Meraklı, entelektüel bilgiyi seven, zihni sürekli aktif, iyi niyetli, seyahat etmeye düşkün ve çabuk sıkılabilen kişilerdir. İletişimin gelişmiş olması nedeni ile çabuk ilişki kurar, dedikoduya meyilli, patavatsızlık olasıdır. Çevresi bu kişileri ilginç olarak nitelendirebilir. Kendisi ile ilgili konuşmayı sever, maddi ve ruhsal alanda gelişimi ikinci plandadır. Bir konuda odaklanma derinleşme sorunu yaşar, fikirlerini uygulamada başarı gösteremezler. Fiziki olarak kaba görünüm muhtemeldir.

Jüpiter 4. Evde

Anne- baba ya da kendisi yabancı bir ülkede doğmuş olabilir. Ev içi rahatlık, huzur ve iletişim önemlidir. Konforlu yaşamayı sever bu konuda aileden yardım alabilirler. Yaratıcı, verimli, cömert, şefkatli, yardımsever, destekleyici, koruyucu, merhametli, barışçı, affedici ve sempatik kişilerdir. Ailesine ve vatanına düşkün, duygular olumlu, pozitif ve aileye yöneltilmiştir. Dini ve ahlaki konulara değer verir. Hayal gücü gelişmiştir, mistik alanlara ilgi duyar, risk almaktan hoşlanırlar. Atalardan miras ve servet söz konusu olabilir.

Jüpiter 5. Evde

Sevgi, sıcaklık ve cömertlik yoğundur. Lider olmak, en iyi olmak ister ve kendini geliştirir. Güven veren, olgun, asil, yardımsever, kendine güvenen, eğlenceli, öğretici, eğitim ve spora düşkün, çocukları, hayvanları seven kişilerdir. Yazma ve sanatsal yetenekleri gelişmiş, yaratıcılıkta sınır tanımaz, sesi güzeldir. İnançlarında savunmacı olabilir, kendi kuralları ile yaşamak ister hatta başkalarının da buna uymasını beklerler. Fiziksel enerjileri yüksektir, kumar ya da riskli olandan hoşlanırlar. Takdir edilmeye ve sevilmeye ihtiyaç duyar, romantizm ve aşkta şanslıdırlar. Yalnız kalmayı tercih edebilirler.

Jüpiter 6. Evde

Temkinli, bilimsel, pratik, mükemmeliyetçi, bağımsızlığına düşkün, yardım etmeyi ve hayvanları seven, seçici ve suistimallere açık kişilerdir. Kendi işini yapmayı tercih eder. Tıp, din ve felsefi konulara meraklı ve araştırmacıdır. Temizliğe, kendine ve sağlığına aşırı düşkündür. Başkalarının görüş ve fikirlerine önem verir. İhmalkar ya da ertelemeye meyilli olabilirler.

Jüpiter 7. Evde

Aşk ve evlilikte şanslıdır. Eşten beklentileri büyük olabilir. Adil, dürüst, ahlaki değer yargıları gelişmiştir. İlişki kurmakta şanslı, yetenekli, nazik, çözümsel, işbirlikçi, diplomatik, arabulucu, insanları etkileyebilme yeteneğine sahip, sosyal, iyi niyetli ve barışçıl kişilerdir. İlişkilerinde bilinçli davranmaya özen gösterirler. İnce zevklere sahiptirler.

Jüpiter 8. Evde

Kişisel edinimleri için çevresinin ve ailesinin kaynaklarını kullanmaktan çekinmez ve bu konuda başarılıdır. Gizemli olana, bilinmeyene meraklı, spiritüel, psikolojik, mistik ve ölüm sonrası yaşam konularına ilgi duyar, telepatik bağlantılar kurabilir. İlgilendiği alanlarda derinleşen bilgiye sahiptir. Keskin görüşleri ve isabetli kararları vardır. Yemekten zevk alan, tutkulu, güvenilir, sır tutan, davranışları nazik olsa da sert ve ani çıkışlar yapabilen, sinirleri ve iradesi güçlü kişilerdir. İnançlarında sadık, inatçı ve fanatik olabilirler.

Jüpiter 9. Evde

Entellektüel merak, keskin zeka sahibi, konuşmaları alaycı ve kırıcı olabilen, iyimser, açık yürekli, güler yüzlü, neşeli, esprili, olgun, spor yapmayı ve doğayı seven kişilerdir. Kendi inanç ve felsefesini oluşturmayı tercih eder, dini kurallarda titiz, manevi değerlere büyük önem verirler. Altıncı hisleri kuvvetli, yaptıkları, kararları isabetlidir. Arkadaş çevresi dostluk boyutundadır. Başarılı olma şansı yüksek olmasına rağmen, harcamaya meyilli oluşlarından birikim yapamazlar. Risk almaktan hoşlanır. Hukuk, politika, yabancı ülke ve kültürlerine meraklıdırlar. Öğrenciliği ömür boyu devam edebilir, iyi bir öğretmen olabilirler.

Jüpiter 10. Evde

Baba ile sağlam ilişkiler olasıdır. Kariyer ve statüleri ile sürekli göz önünde olmak, fark edilmek isterler. Mesleki fırsatlarda fark etmeseler de şanslıdır. Politika ve dine eğilimli, gelenekçi, muhafazakar, hırslı, sabırlı, eğitime önem veren, dürüst, kendine güvenen, otoriter, tedbirli, samimi, yaratıcı, çözüm odaklı, disiplinli ve dikkatli kişilerdir. Vizyonu olan, örgütleme yeteneğine sahip, içsel güce değer veren, otokontrollüdürler. İşkolik oluşları nedeni ile aile ve çevresini ihmal edebilir. Cimri olabilirler.

Jüpiter 11. Evde

Arkadaş çevresinde önemsenir, sevgi ve saygı görür, gelişimin toplum ile birlikte olacağına inanırlar. Çevresini kişisel gelişim için kullanırlar. İdealist, hayatın anlamının peşindedirler. İyimser, mutlu, herkese iyi davranan, iradesi kuvvetli, önyargısız, tarafsız, demokratik, adil, saygılı, toleranslı, yardım etmede tutkulu, yaklaşımları orijinal, disiplinden uzak, sosyal, sorumluluk almaktan kaçınan kişilerdir. Gruplardan yana şanslıdır, fayda sağlayabilir, organizasyonlar kurabilirler. Özgürlüğüne düşkün, kendini ve fikirlerini beğenirler. İçsel dünyaları büyük ve zengin maddeye önem vermezler.

Jüpiter 12. Evde

İç dünyası engin, herkesle dost olan, kendilerinden çok başkalarına faydalı, rehber olabilen, yumuşak, sıcak, sevgi dolu, merhametli, her duygusunda içten, aşırı duygusal, yardım etmekte idealist, dünyevi hırsları olmayan, mütevazi, uyumlu, iyi niyetli, anlayışlı, alçakgönüllü, iç dünyasında yaşamayı tercih eden, göz önünde olmaktan hoşlanmayan kişilerdir. Önsezileri kuvvetli, gizli konulara meraklı, yaşamına duygu ve sezgileri ile yön verir, telepatik ve şifacı güçlere sahip olabilirler. Öğrenmeye istekli, sanatsal yetenekleri gelişmiştir. Dini inanışları ve ruhsal yönleri güçlüdür.

JÜPİTER BURÇLARDA

Jüpiter-KOÇ

Ego yüksektir,kişi inanç savaşçısı olabilir.İnançlarını fanatiklik derecesinde savunabilir.Ayrıca Jüpiter’i Koç burcunda olanlar iyiliksever olup ,herkese yardım etmeye çalışırlar.Kişiye zengin kardeş de verir.Kişi başına buyruk davranmaktan kaçınmalıdır.

Jüpiter-BOĞA

: Kişiye zenginlik verir. Maddi kaynaklarını verimli kullanmayı öğretir.Kişi ailesine de maddi olarak yardım eder.Jüpiter Boğa burcunda fazla kilo da verebilir.Ayrıca gösterişi çok sevebilirler.

Jüpiter -İKİZLER

Eğitim ve ticaret alanında başarı verir.Entellektüel olarak da kişi ilgi görür. Yorulmak nedir bilmezler.Toplumsal kurallara uymak istemezler.Konuşmayı çok severler. Bazen düşünmeden konuştukları için eleştirilebilirler.Aile ile bağları kopuk olabilir.

Jüpiter-YENGEÇ

Gayrimenkul olarak lüks ve geniş evler verir.Ailede huzur ve refah vardır.Aile kültürlüdür. Oturdukları evlerinin önü açık ve ferahtır.Ebeveynler inançlı olabilir. Kişi son derece özgür ruhludur.Kişi yatırımlarını yaparken dikkatli olmalı ve aşırı duygusallıktan kaçınmalıdır.

Jüpiter-ASLAN

Çocuklarından yana şansları çok açıktır. Çocukları cömert,yetenekli ve zengin olurlar.Konuşmalarında liderlik vardır.İşveren tarafından sevilirler. İkili ilişkilerede partnerlerine hükmetmek isteyebilirler.Risk almayı çok sevdiklerinden hayatlarında bazı sorunlarla karşılaşabilirler.

Jüpiter- BAŞAK

Kişi hizmet odaklı olur. Dünyaya hizmet için geldiğini söyleyebiliriz.İşleri hiç bitmez. Eleştirinin dozunu ayarlayamayabilirler.Çevrelerinde hep iyi arkadaşları olur. Evcil hayvanlara düşkündürler.Kilo sorunları olabilir.Sağlıklarına önem verirler.Ayrıca teknolojiyi iyi kullanırlar.

Jüpiter-TERAZİ

Kişi İlişkilerde şanlı olur.Birden fazla ilişki de verebilir.Kavgayı ve kaosu sevmezler,adalet duyguları gelişmiştir.İş hayatında bu özelliklerinden dolayı aranan kİşi olurlar.yimserlikleri yüzünden bazı gerçekleri göremeyebilirler. Kör bir iyimserlikleri vardır diyebiliriz.

Jüpiter-AKREP

Spiritüel konularda çok başarılı olurlar. İçlerinde şifacılık yönü vardır.Gizemli bir yapıları vardır. Bu da etraflarındaki insanları ürkütebilir.Hiçbir şeye körü körüne inanmazlar. Devamlı bir sorgulama içindedirler.Bilgiye doymazlay, devamlı araştırırlar.Cinseliğe önem verirler.

Jüpiter-YAY

Burada Jüpiter kendi makamındadır. En rahat ettiği burç Yay’dır.Kişi iyi bir eğitim görür,yurt dışı konularında şanslıdır.Mahkemelik konularda da Jüpiter kişiyi destekler.Kariyer hedefleri büyüktür ve bunun için devamlı mücadele ederler. İnançlar konusunda kişi fanatik olabilir.

Jüpiter-OĞLAK

Jüpiter burada pek mutlu değildir. Çünkü Oğlak’ın temsil ettiği gezegen Satürn’dür.Kişi kendini kıstırılmış gibi hisseder,bu yüzden dışarıya karşı katı ve soğuktur.Son derece disiplinli olduklarından kariyerlerinde çok başarılıdırlar. İkili ilişkilere, düzenleri bozulur korkusuyla pek sıcak bakmazlar.Maddi olarak hep garantide olmak isterler.

Jüpiter KOVA

Kova burcunun da yöneticisi Satürn’dür. O yüzden Jüpiter burayı pek sevmez.Kişi inatçı olabilir,eleştirilerde kırıcı davranabilir.Başarılı olmak onlar için çok önemlidir. Bu konuda yılmadan çalışabilirler.Topluma hizmet etmek,toplum için çalışmak onlar için çok öneölidir. İkili ilişkilerde geleneğe pek bağlı kalmazlar.

Jüpiter Balık

Jüpiter burada kendi evindedir ve rahattır. İnsanlarla ilişkileri gelişmiştir,yardımseverdir.Merhamet duygusu çok gelişmiştir bu da kişiye zarar verebilir. Rüyaları çok önemlidir.İkili ilişkilerde çok detaycı olabilirler. Bu da ikili ilişkilerde kriz yaşamalarına sebep olur.