Venüs

Merkür'den sonra Venüs Güneş'e en yakın olan gezegendir. Aynı zamanda Güneş ve aydan sonra dünya üzerinden en net ve parlak görünen gezegen olarak öne çıkıyor. Adını Roma antik dönemindeki aşk ve güzellik tanrıçası Venüs'ten alan gezegen, Dünya ile hemen hemen aynı boyutlarda ve aynı kütlededir. Bu sebepten dolayı fiziksel olarak dünyanın ikizi olarak da bilinir.

Venüs hakkındaki ilk kayıtlar 17. Yüzyıla kadar uzanır. Konum ve kütle açısından Dünya ile benzerlik gösteren Venüs’ün Güneş’in etrafında dönme süresi farklıdır. Venüs’te bir gün bir Dünya yılından fazla sürmektedir. Güneş etrafında dönüşü 225 Dünya günü sürerken; kendi etrafında dönüşü 243 Dünya günü kadardır.


Venüs Dünya üzerinde görünen 3. en parlak gezegendir. Ayrıca Güneş Sistemi’nde bir kadın ismini alan tek gezegendir. Parlak görüntüsünden dolayı adını Venüs ve Afrodit’ten almıştır.

Merkür Güneş’e en yakın gezegendir ama en sıcak gezegen Venüs’tür. Güneş Sistemi’nde uydusu olmayan iki gezegen vardır. Bunlardan biri de Venüs’tür.

MİTOLOJİDE VENÜS

Venüs, Yunan mitolojisinde Afrodit ise;Roma mitolojisinde Venüs, olarak geçer. Afrodit kelime anlamı olarak “Denizköpüğünden Doğan” demektir. Birçok metinde aşkın gezegeni olarak geçer.. Uranüs oğlu Satürn (Kronos) tarafından hadım edilerek cinsel organı yeryüzünün çeşitli yerlerine saçıldı. Bu parçaların bazıları Okyanusa düşerek Venüs’e hayat verdi, Yunanlıların Aşk Tanrıçası Afrodit (Roma mitolojisindeki Venüs) büyük bir dalganın üzerinde bir deniz kabuğunun içinde denizköpüğünden meydana geldi. Daha sonra Mevsimler (Horalar) tarafından giydirildi ve süslendi. Zaman tanrıları olan Horalar Afrodit’ i güzelce yıkayıp vücudundaki tuzlu deniz suyunu temizlediler. Uzun saçlarını örüp başını altın bir taçla süslediler, üzerine tülden süslü elbiseler giydirip, boynuna kıvılcımlar saçan kolyeler taktılar. Daha sonra onu Olympos’a çıkardılar. Olympos’taki tanrılar bu güzeli görünce hayranlıklarını gizleyemediler. O günden sonra Afrodit, güzellik ve aşk tanrıçası olarak Olympos’ta diğer tanrı ve tanrıçalarla birlikte yaşamaya başladı. Tanrıçanın çoğunlukla öne çıkan nitelikleri; çekiciliği, güzelliği ve gönül alıcılığıdır. İlahi aşkın fiziksel yönünü simgeleyen tanrıça Afrodit, bunun yanı sıra zarafeti, bolluğu bereketi, duyusal zevkleri ve keyifleri de temsil eder.

ASTROLOJİDE VENÜS

Venüs; güzelliği, yaratıcılığı, zevkleri ve keyifleri, kendimize verdiğimiz değeri, işbirliğini ve paylaşımı anlatır. Venüs, astrolojide Boğa ve Terazi burçlarını yönetir. Venüs toprak elementinden olan Boğa burcunda, Venüs’ün maddi dünyayla olan yönünü açığa çıkarır. Venüs Boğa’da; toprağı , finansı, bolluk bereketi parayla ilgili olan maddiyatı,sanatı,yaratıcılığı,fiziksel zevkleri,tembelliği,maddiyata fazla önem vermeyi anlatır. Venüs burada kendi yönettiği burçta olduğundan ve iyi açılar yapmasından dolayı, kendi kapasitesini yani yaratıcı gücünü maksimum seviyede ortaya koymuştur.

Venüs, aşkı ve cazibeyi temsil ettiğinden, aynı zamanda cinsellikle de yakından alakalıdır. Venüs halk dilinde Zühre olarak da bilinir. Zührevi (cinsel) hastalıklar da Venüs enerjisinin kontrolsüz kullanımından doğar. Venüs’ün gölge kullanımı, zevklere düşkünlük, sorumsuzluk, tembellik, baştan çıkarma ve şehvettir.

Venüs Terazi burcunda ise daha çok zihinsel ve paylaşımcı özellikler ortaya koyar. Çünkü Terazi burcu’nun elementi Hava’dır. Venüs Terazi’de; sanatsal eğilimler, diplomatik yetenekler, arabuluculuk, güzellik ve hoşluk yaratarak ikna etme, sosyal ortamlarda kendini gösterme, güzel sanatlar ve estetik ile ilintilidir.

Bir kadın haritasında Venüs’ün konumu ve açıları, bize kişinin dişil enerjiyi nasıl kullandığını, kendini nasıl ifade ettiğini ve kendine verdiği değeri gösterir. Bir erkek haritasında, Venüs’ün konumu ve açıları, bize erkeğin yaratıcı enerjiyi nasıl kullandığı, zevkleri ve erkeğin bilinçaltında idealize ettiği ve çekim duyduğu kadın tipi hakkında bilgi verir.

Günü: Cuma

Yönettiği Evler: 2. Ve 7. evler

Yönettiği Burçlar: Boğa ve Terazi

Güçlü Olduğu Burç: Balık

Düşük Olduğu Burç: Başak

Zayıf Olduğu Burçlar: Akrep ve Koç

Zodyaktaki Dönüş Süresi: 224 gün

Rengi: Işıldayan beyaz

Metali : Gümüş

VENÜS EVLERDE

VENÜS 1. EVDE

Arkadaş ve duygusal ilişkilerde aktif, arkadaş canlısı,yeteneklerini sosyal alanda kullanan, hoş, zarif,mutlu; cesurca duygularını ifade eden, temiz kalpli, cömert, cesaretli, hedef odaklı, sevimli, heyecanlı, sakin, kibar, rahatına düşkün, para harcamayı seven, çekici uyanık, ateşli, sosyal hatta popüler, hassas kişilerdir. İlişkilerinde bencil olabilir, yeni ilişkiler kurma ihtiyaçlarından dolayı süreklilik sağlayamazlar. Fiziki güzelliklerine, görünüşlerine dolayısı ile giyim- kozmetik düşkünlükleri vardır. Risk almayı sever, maceracıdırlar. Diplomatik davranırlar.

VENÜS 2. EVDE

Burası Venüs’ün evidir. Kişiye maddi olarak bolluk verir. Kişi sanatla da para kazanabilir. İşleri ters gitse bile bir mucize olur ve kişi işlerini yoluna koyarlar. Kozmetik, güzellik salonu, kuyumculuk, moda tasarımı gibi işlerde de başarılı olurlar.

VENÜS 3. EVDE

Her türlü ilişkisinde iletişim önceliklidir. Tatlı dili ile insanları etkiler, dedikoduyu sever. Entelektüel, zeki, maceracı, tutarsız, sosyal alana önem veren, zekası ile saygınlık kazanma çabasında, konuşkan kendini rahat ifade eden, gözlemci, lükse düşkün, bilgiye değer veren, zevk sahibi kişilerdir. Romantizmden ve bağlanmaktan uzak, özgürlüğüne düşkün, hile ve yalana yatkındırlar ve tek eşli kalamazlar. Yakın çevrelerinden destek görürler.

VENÜS 4. EVDE

Aile ve yuva kavramı kişi için çok önemlidir. Ailesine çok önem verir. Ailesiyle vakit geçirmeyi sever. Evlerine düşkündür. Evde huzur bulur.4. evinde Venüs olanlar özellikle annelerine çok düşkündür, iyi bir eğitim hayatı geçirirler. Sosyal hayatları güçlüdür Genellikle maddi olarak durumları iyidir.

VENÜS 5. EVDE

Girdikleri ortamda tüm dikkatleri üzerlerine çekebilirler. Sosyal ortamların aranılan yüzleridir. Karşı cinsin ilgisini hemen çekerler. Sanki aşk için doğmuşlardır diyebiliriz. Sekse önem verirler.Mutlaka çocuksu bir yanları olur.Yaratıcılıkları yüksektir. Sanatta başarılı olurlar. Eğlence için para harcamaktan kaçınmazlar. Kumara düşkün olabilirler.

VENÜS 6. EVDE

Detaycı, eleştirel, saygılı, kibar, özenli, yardım etmeyi seven, pratik, özenli, duygusal, uyumlu, hayvansever, zeki ve güvenilir kişilerdir. Gerçekçi, standart ve idealistlerdir. Güzel giyimi ile dikkat çeken, başkalarını düşünen, sosyal alanda ise hareketlidirler. Sevginin hizmet olduğuna inanırlar. Tatlıya düşkündürler.

VENÜS 7. EVDE

Cazibesi, çekiciliği, dış görünüşleri önceliklidir. Flörtöz, seven-sevilen, dengeli, uyumlu, ilişkileri etkili ve kuvvetli, arabulucu, barışçı ve uzlaşmacıdırlar. Yalnız yaşayamazlar, erken dönemde ve birden fazla evlilik yapabilirler. Sosyal, arkadaş canlısı, diplomasi yönü gelişmiş, romantik, ısrarcı olabilen, takdir eden, saygı ve sevgisini göstermekten çekinmeyen, aşla aşık, başarılı ve nazik kişilerdir. Rahat yaşama ve lükse düşkündürler. Duyarlı, mantıklı, yaratıcı ve çözüm odaklıdırlar. Beklemekten hoşlanmazlar. Müzik ve sanata eğilimlidirler.

VENÜS 8. EVDE

Kıskanç, kontrolcü,hedef odaklı, net konuşan, samimi, dedikodudan hoşlanmayan, aşırı duygusal, sahiplenici, derin tutkuları olan, anti sosyal, bencil, kendilerini her daim haklı görebilen ve ödün vermeyen, hükmetmeye seven kişilerdir. Miras ya da evlilik yolu ile kazanç sağlayabilirler. Duygularını, iç dünyasını ve cinsel hayatı gizli tutarlar. Aşkı tutku, arzu ve ihtiras ile yaşarlar. Merkez de olmak ister dominanttırlar. Acı çekmekten zevk aldıkları söylenebilir. Psişik, doğaüstü olaylara, astroloji ve şifa konularına gizli olana ilgilidirler. İçten pazarlıklı, manipülatif, şüpheci, güven vermekten uzak, kırıcı ve yıkıcı konuşabilir, huzursuz, risk almayı sever zorlayıcı olabilirler.

VENÜS 9. EVDE

İyimser, abartılı davranabilen, özgürlüğünde sınırsız, heyecanlı, güler yüzlü, hoşgörü sahibi, sosyal, yabancı kişilerle ilişki kurma isteğinde olan, umutlu, eğlenceli, cömert, aktif, deneyimlemekten keyif alan, sorumsuz olabilen, dürüst, politik, mizah anlayışı iyi kişilerdir. Felsefe, din ve sanatla ilgilidirler, okumayı severler. Aşkta maceracı, ciddi ilişkilerden uzak, birden fazla evlilik yapabilir. Eş farklı kültür ya da dine mensup olabilir. Uzun yolculuklardan hoşlanır, doğdukları yerden uzak yaşamayı tercih eder.

Kıskanç, kontrolcü,hedef odaklı, net konuşan, samimi, dedikodudan hoşlanmayan, aşırı duygusal, sahiplenici, derin tutkuları olan, anti sosyal, bencil, kendilerini her daim haklı görebilen ve ödün vermeyen, hükmetmeye seven kişilerdir. Miras ya da evlilik yolu ile kazanç sağlayabilirler. Duygularını, iç dünyasını ve cinsel hayatı gizli tutarlar. Aşkı tutku, arzu ve ihtiras ile yaşarlar. Merkez de olmak ister dominanttırlar. Acı çekmekten zevk aldıkları söylenebilir. Psişik, doğa üstü olaylara, astroloji ve şifa konularına gizli olana ilgilidirler. İçten pazarlıklı, manipülatif, şüpheci, güven vermekten uzak, kırıcı ve yıkıcı konuşabilir. Risk almayı sever zorlayıcı olabilirler.

VENÜS 10. EVDE

Yönetmeyi sever. Otoriter ve dominanttır. Kadın figürlerle yakın ilişki halindedir. Zihin kariyer odaklıdır, duygusal dünyasını gizler. İlişkilerinde muhafazakar, kuralcı ve gelenekçi olabilir. Sanat ile ilgili meslekler seçebilir ve Venüs’ün bu konumu kişiye başarı, ün, onur ve şans sağlayabilir. Tartışmaktan kaçan, ilişkilerinde sadık, sorumluluk sahibi, dürüst, insanlarla ilişki kurmakta yetenekli, cana yakın, popüler, hayırsever, nazik, maddi gücü önemseyen, tedbirli ve hırslı kişilerdir. Soğuk görünür, ketumdurlar. Reddedilme korkusu olabilir.

VENÜS 11. EVDE

Sosyal çevrede aranılan-sevilen, sıcak, arkadaşlarına değer veren, yumuşak, kibar, gezmeye ve özgürlüğüne düşkün, kısıtlanmaya gelemeyen, hedef odaklı, farklı olana her zaman ilgi duyan, öğrenmeye meraklı kişilerdir.. Arkadaş çevresi genelde karşı cinsten oluşur. Duygusallık ve romantizmden uzaktır. Liderlikten hoşlanırlar.

VENÜS 12. EVDE

Güven duymakta zorlanan, içe dönük, çekingen, duygularını kendine saklayan, sakinlik ve sessizliği tercih eden, utangaç, duygusal, kırılgan, samimi, sevimli, şefkatli, sıcakkanlı, romantik, aşırı tutkulu, hayal dünyası geniş, sadık, yardımsever ve merhametli kişilerdir. Herkesi, her şeyi sevebilirler. İlişkilerinde hassas, özverili ve fedakarlardır. Cazibelidirler, gizli aşklara çekilebilirler. Sanatsal yönleri gelişmiştir. İyi bir dinleyicidir. Gizli yeteneklere sahip olabilir ve bunları saklamak durumunda olabilirler.

VENÜS BURÇLARDA

VENÜS KOÇ

Çok çekicidirler. Savaşmayı severler ve bundan zevk alabilirler. Hemen aşık olabilirler. Flört etmeyi, platonik ilişkileri severler.Huzuru,rahatlığı,sakinliği seven Venüs burada pek huzursuzdur diyebiliriz.

VENÜS BOĞA

İlişkilerinde güven ararlar. Maddi-manevi güven onlar için çok önemlidir. Maddiyata çok önem verirler. Kendi ayakları üzerinde durmayı başarabilirler.Hayattan zevk alırlar ve konforlarına düşkündürler. Genellikle eşleri zengin olur. Güzel kokulara düşkündürler. Çok iyi yemek yapabilirler. İlişkilerinde çok kıskanç ve sahiplenici olabilirler. Kıskançlık yüzünden sevdikleri bir şeyi paylaşmak istemezler. İlişkileri genelde uzun ömürlü olur.

VENÜS İKİZLER

Sevgilerini konuşarak dile getirirler. Sözlü iletişimde çok başarılıdırlar. Konuşmalarıyla herkesi etkileyebilirler. En güçlü silahları sempatik tavırlarıdır. Flört etmeyi severler. Aynı anda birden çok ilişkiyi bir arada yürütebilirler.Seyahat etmeyi ve kitap okumayı severler.İlişkilerinde partnerlerini mutlu etmek için uğraşırlar.

VENÜS YENGEÇ

Kişi minyon tiplidir. Naif, duygusal ve merhametlidir. Flörtöz değillerdir. Sevdikleri kişiye sadıktırlar. Ev hayatı onlar için çok önemlidir.Sevdikleri insanlardan kopmak onlara acı verir. Ailesi için para harcamayı çok severler.Venüs Yengeç erkekleri de evine bağlı, anaç kadınlarla mutlu olur.

VENÜS ASLAN

Venüs bu burçta kişiye çekicilik katar. Popüler olmak onlar için önemlidir. Bu yüzden abartılı davranışlar sergileyebilirler. Sevdiklerine karşı elleri son derece açıktır. Eğlenmeyi ve eğlendirmeyi çok severler. Venüs Aslan erkekleri onları el üstünde tutan kadınlardan hoşlanırlar ve gözleri dışarıda olabilir.

VENÜS BAŞAK

Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünen Venüs Başak burcu kişileri sevdikleri insanların işlerini kolaylaştırmak isterler. Dış görünüşlerine çok önem verirler. Estetik operasyonları yaptırabilirler. Zengin bir eş isterler. Cinsel açıdan soğuk olabilirler ve bu durum partnerlerini kendilerinden uzaklaştırabilir. Güzellik sektöründe çok başarılı olurlar.

VENÜS TERAZİ

Venüs bu burçta çok rahattır. Tüm özelliklerini rahatça gösterebilir. Venüs’ü Terazi burcunda olan kişi ilişkiye çok önem verir. Güzelliğe düşkündürler ve genelde kendileri de çok güzel olurlar. Mutlaka bir ilişkileri olsun isterler. Modayı yakından takip ederler. İyi bir mimar, modacı ve estetik uzmanı olabilirler.

VENÜS AKREP

Venüs’ü Akrep olan kişiler karşı cins tarafından beğenilirler. Oldukça çekici bir güzellikleri vardır. Karşısındaki insanları hipnotize eden bakışları vardır. Bazen kadınlıklarını fazla kullanırlar ve krize sebep olurlar. Cinsellik onlar için aşktan önce gelebilir. Son derece kıskanç olabilirler.Yanlış kişilere aşık olurlarsa hayatları zindan olabilir.Partnerlerini ve sevdikleri insanları kontrol altında tutmayı severler.Kendilerine yapılan iyilikleri ve kötülükleri asla unutmazlar.

VENÜS YAY

Venüs’ü Yay olan kişiler özgürlüklerine son derece düşkündürler. Yaşadıkları ilişkide özgürlükleri kısıtlanırsa o ilişkiye son vermek isterler. Özgür ruhlu, uçarı olan bu kişiler; felsefe ,din ve akademik kariyerde başarılı olurlar.Gezmeyi,yeni kültürleri tanımayı çok severler.

VENÜS OĞLAK

Venüs’ü Oğlak olan kişiler; kariyerlerine çok önem verirler. Saygın ve statü sahibi olurlar. Para ve maddiyat onlar için çok önemli olabilir.Kadınlar ile ilgili bir işte çalışabilirler.Soğuk bir yapıları vardır.Reddedilme korkuları yüzünden duygularını açmakta çekinirler. Yaşlandıkça daha genç görünebilirler.

VENÜS KOVA

Venüs’ü Kova olan kişiler; marjinal, sıra dışı olurlar. Gelenek dışı ve modern bir yapıları vardır. Teknolojiye, sanata, bilime, edebiyata ilgi duyarlar. Yeniliğe çok önem verirler. Arkadaşlık, dostluk onlar için aşktan daha önemlidir.

VENÜS BALIK

Venüs’ü Balık burcu olan kişiler hayal kurmayı çok severler. Platonik aşklara çekilmeye müsaittirler. Maalesef ilişkilerinde kurban rolünü benimseyebilirler. Bu kişilerin gördükleri rüyalar önemlidir. Maddiyatı fazla sevmezler ve maddiyatı seven insanlarla anlaşamazlar.