Satürn

Satürn Güneş sisteminde gaz devi denilen, Jüpiterden sonra en büyük ikinci gezegen olarak bilinir.En soluk ve rengi en donuk olan, halkalarının çok ilginç ve çok da güzel olduğu söylenir.

Bir Zodyak turu(burçlar kuşağı) 28-29 yıl arasında değişir. Bir burçta kalma süresi yaklaşık iki buçuk yıldır.Oğlak burcunun birinci yöneticisi,kova burcunun Uranüs’ten sonra ikinci yöneticisidir.Oğlak ve Kova burcunda çok güçlüdür.Yengeç ve Aslan burcunda ise çok zayıf konumdadır.

Bulunduğu her ev, o ev konularında ve bulunduğu burçta,sınavlara ve daralmaya sebebiyet verebilir. Çünkü disiplinli,sabırlı ve temkinli bir gezegendir.Hayalleri sevmez ve gerçekçi,realist olduğu bilinir.

Satürn natal (doğum) haritasında, bulunduğu burçta ne kadar güçlüyse disiplinli, sorumluluk sahibi, kendine güveni yerinde olan bir kişi olacaktır.

Satürn natal (doğum) haritasında zayıf konumda ya da zor açılar içindeyse o ev konularında kısıtlanmalar, zorlanmalar, yavaşlama, duraklama, imtihanlar ile karşılaşılır.Hayat bulunduğu evin konuları ile ilgili bize çok cömert davranmayabilir. Fırsatlar bize altın tepside sunulmayabilir. Bulunduğu evde ve o ev konuları ile sınanacağımızı,sınavlara tabi tutulacağımızı bilmeniz gerekir. Satürn yarım bıraktığınız, iyi yapmadığınız konularda cezalar verir. Önlem aldığınız,çabaladığınız, farkındalığı ulaşıp emek verdiğiniz ve eksikliklerinizi giderdiğiniz takdirde ödüller verecektir.Eğer Satürn’ün istediği gibi davranırsanız hatalarınızın farkına varıp hatalarınızı düzeltmeye çalışırsanız;bu ödüller biraz zorlu, ağır ve yavaş gelecektir.Ama ödüller uzun yıllar kalıcı olacaktır çünkü temel sağlam atılmıştır.

Satürn niye böyle davranır??? Bizleri büyütüp, olgunlaştırarak farkındalığa ulaşmamız ve iyi insan olmamız adına.Kısacası ne ekersek,onu biçeriz.

Satürn zayıf olan ya da olumsuz olan haritalarda dişlerle alakalı kemiklerle alakalı ve romatizmal rahatsızlıklar gibi sağlık sorunlarına diğer insanlardan daha yatkın olabileceğinizi gösterir.

Satürn en yoğun etkilerini 30’lu yaşlara kadar gösteriyor.30’lu yaşlardan sonra etkilerini daha az hissedebiliyorsunuz. Çünkü genellikle ilk satürn döngüsünü 28 yaşında yaşarsınız ve en büyük hayat sınavını bu yaşlarda verirsiniz ve yaşadıklarınız olgunlağa erişmenize katkıda bulunur.

Satürn’ün bulunduğu evleri inceledeğimizde;

SATÜRN 1.EVDE: Satürn’ü 1.evde olan kişiler disiplinli ve pratiklerdir.Sorumluluk almaya ve çok çalışmaya yatkındırlar.İnsanları eğitmek, yönetmek sanki görevleri gibidir.Otoritelerini sessizce uygularlar, yapmak istediklerini büyük bir sabırla yaparlar ve eninde sonunda neticeye ulaştırırlar. Zaman zaman karamsarlık yaşayan, her şeyin en kötüsünü düşünerek, ihtiyatlı davranmaya çalışan kişilerdir.iyi düşününürler fakat harekete geçmek de ağır kalırlar.En büyük rakipleri olarak yine kendilerini görürler.İlk görünüşte başkalarına soğuk, utangaç bir mizaç ve ağırbaşlı bir davranış sergileyen kişilerdir. Aslında soğuk gibi görünseler de gerektiğinde hemen yardıma koşan, yürekten bir arkadaşlıkları vardır. Korkularını ve güvensizliklerini yenmek için fazlasıyla özverili ve neşeli olmaya çalışırlar.

Satürn haritada sert etkiler altındaysa; çocukluklarında kısıtlanmalar ve zorluklarla karşılaşmış olma ihtimalleri yüksektir.Hayatlarının ilk döneminde, erken yaşta sorumluluk alabilirler ve bundan dolayı belki çocukluklarını doya doya yaşayamayabilirler ya da zor doğumla dünyaya gelmiş olabilen kişilerdir.Hedeflerini gerçekçi ve akılcılık ile yaparlar başarılı olma ihtimalleri çok yüksektir. Dişleri,kemik yapıları ve ciltleri hassastır. Ayrıca saç dökülmelerine diğer insanlardan daha yatkındırlar.

Fakat harita olumlu açılara sahipse; kişilerin sağlık sorunları olmayabilir ve güçlü bir kemik yapısına sahip olma ihtimali yüksek olan kişilerdir.

SATÜRN 2.EVDE: Satürn’ü 2.evde olan kişiler maddi güvence içinde olmak istediklerinden dolayı;paraya mala- mülke değer verirler. Çocukluk yıllarından itibaren paranın değerini bilirler, çok gerekli harcamaları yaparken bile tutumlular ve bu cimrilik derecesine kadar varabilir.

Genelde miras yada başkalarından gelen paralar ile ilgili sıkıntılar yaşayabilirler. O yüzden kendi emekleri ile çok çalışarak,sabrederek para elde etme olasılıkları yüksek olacaktır.Yaşlılık günlerini düşünerek kenarıya para koyma,biriktirme istekleri vardır.Para için endişelenmek, gelecek kaygıları; para kazanmak için kişileri destekler.

Satürn haritada olumsuz etkiler almışsa; çok çalışıp az kazanırlar fakat olumlu etkiler altındaysa; iyi kazançlar uzun ve ağır koşullar altında, gecikmiş olarak gelebilir.

SATÜRN 3.EVDE: Satürn’ü 3.evde olan kişiler, anlaşılamayacaklarından,yanlış yorumlanacaklarından duydukları endişeler yüzünden; iletişim konularında problemler yaşarlar. Fikirlerinde,düşüncelerinde, yapmak istediklerinde,disiplinli olurlar.Satürn 3. evde zihni derinleştirir ve sağlamlaştırır.Bu kişiler düşüncelerini ve konuşmalarını iyi organize ederler, ölçülü hareket eder ve ölçülü konuşurlar. Öğrenme ve öğretme yetenekleri diğer insanlara göre daha fazladır. Satürn 3. evde olan kişiler kendilerinden yaşça büyük insanlarla bir arada olmayı severler çünkü onlardan yeni bir şeyler öğreneceklerinin bilincinde, genel anlamda ciddi bir yapıya sahip kişilerdir. Eğer Satürn 3. evde olumsuz açılar altındaysa yakın akraba, komşular ve kardeşler ile ilişkilerinde sıkıntılar yaşayabilirler.Özellikle kardeşler arasında bir takım soğuk ilişkiler meydana gelebilir. Erken çocukluk dönemlerinde kardeşlerinin en büyüğü ise onların sorumluluklarını üstlenmiş olabilirler.

30’lu yaşlara kadar eğitim,öğretim ve öğrenme gibi konularda problemler çıkma olasılığından söz edebiliriz.30’lu yaşlardan sonra bu etki azalacaktır.

SATÜRN 4.EVDE:Satürn 4. evde olan kişiler daha muhafazakar, daha tutucu ve güvenlik arayışında olan kişilerdir.Bu kişilerin yaşlılık kaygıları vardır; ve bundan dolayı mal-mülk sahibi olmayı ve kendilerini böyle daha güvende hissedeceklerine inanırlar. Hayatın gerçekleri ve acımasızlığına karşı çok fazla kafa yorup ve bilinmeyen her şeyden korkarlar.Buldukları her boş vakti evde geçirmek isteyen kişilerdir.

Satürn 4. evde olumlu açılar altındaysa;30’lu yaşlardan sonra ev ve aile ilgili konular aracılığı ile statü ve güvenlik elde etme çabalarının meyvelerini toplayabilirler ama kişiler eğer bu çabayı sarf etmemişse mutsuz ve yalnız bir yaşlılık geçirme olasılıkları yüksektir. Aileleriyle, yuvaları ile ilgili erken yaşlarda ağır sorumluluklar almış olma ihtimalleri yüksektir.Kişi erken yaşta hemen büyümek zorunda kalmış olabilir. Aile evinde,anne,baba yuvasında kendisini rahat hissedemeyebilir.Kişi aile içinde desteklendiği ve duygularının dikkate alındığı hissini alamaz.Ebeveynlerden birinin disiplin uygulayan öğretmen niteliğinde olduğunu, bu nedenle kişinin biraz kısıtlandığını, engellendiğini ve kendini göstermekte sorunlar yaşadığını gösteren bir yerleşimdir. Ayrıca yakınlık kuramama,soğukluk görme gibi durumlar söz konusu olabilir. Bundan dolayı kişi kendisi de ilişkilerinde tam anlamıyla sıcak davranmak da güçlükler çekebilir.Kişinin ilerleyen zamanlarda; ebeveynleri hasta ya da yaşlı olduğunda (kardeşleri varsa) kardeşlerine oranla daha fazla sorumluluk alacak ve onların bakımını üstlenmek zorunda kalacağını gösteren bir yerleşimdir.

SATÜRN 5.EVDE: Satürn’ü 5. evde olan kişiler çok çalışkan, düzenli ve programlıdırlar. Çocukluktan itibaren hayallerini beynine yazar ve o yolda ilerlemeye çalışırlar.Aşırı sorumluluk sahibidirler.Hayatın maddi ve iş alanını düşündüğünden dolayı,canını dişine takarak çalışır ve bu yüzden aşk alanlarını ikinci plana atarlar.Aşkı trajedik olay gibi görürler çok da ciddiye alırlar. Aşk ilişkilerinde çekingen ve katıdırlar.İkili ilişkilerinde önemsiz konuları bile kafasına takıp irdeler ve aşkı doya doya yaşamakda problemler yaşarlar. 5.Evde Satürn’ü olan kişiler birilerinin tanıştırması, görücü usulü evlilik ya da mantık evliliği yapmaya daha yatkın olurlar.Birine kendiliğinden aşık olsa bile; partner de kendisine ve ailesine uygun bulmadığı bazı özellikler görmüşse, partnerden uzaklaşmayı tercih edebilirler. Satürn 5. Evde çocuk sayısının az olacağını gösterir ya da kişi ne kadar çok çocuk o kadar çok sorumluluk, o kadar fazla üzüntü diyip, çocuk sayısını kendi de kısıtlayabilir.Hayatının birçok alanında başarılı,akıllı, bilgili öğreten,öğretmen niteliğinde bir çocuğa sahip olacağını da göster gösteren bir yerleşimdir. Ama olumsuz açılar varsa, çocuklarınızla iyi geçinemeyebilirsiniz. Çocuklarla ilgili problemler yaşama ihtimalini de gösterir.

SATÜRN 6.EVDE: Hayatın zorunlulukları ile ilgilenme, çalışma ve sağlık alanıdır. Satürn 6. evde olan kişiler dişlerle,kemiklerle alakalı ve ciltle alakalı sorunlara diğer insanlara oranla daha yatkındırlar.Ayrıca 6. eve yerleşen burçla alakalı hastalıklarında görülme ihtimali yüksektir.Çok aşırı çalışkan kişilerdir.Evde bile olsa, boş kalamayan,hayatı hep bir çalışma alanı gibi gören ve hiç boş vakit ayırmayan kişilerdir. Planlı ve programlı çalışarak başarıya ulaşırlar.Her tür organizasyonlarda başarılı olurlar.İş hayatının temel taşlarıdır. Çalıştığı ortamda verilen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışırlar. Çok çalışmalarından dolayı ve çok sorumluluk almalarından dolayı sağlıkla alakalı sorunlar yaşamaya yatkındırlar. Boş olduklarında veya bir şeyler üretmediklerinde büyük boşluklar hissederek depresyona girebilen kişilerdir. Satürn’ü 6 .evde olan kişiler depresyona meyillidirler,hayatı daha ciddiye aldıkları için kaygı bozukluklarına veya endişelere kapılan kişilerdir.Satürn’ünüz 6. evde ise bazı akrabalarınızdan gelecek düşmanlıklar söz konusu olabilir.Bazı akrabalarınız, önünüzü kesmek için,size engel olmak için çaba sarf edeceklerdir.

Satürn 6.evde olumsuz açılarda ise işçi ve işverenlerinizle ilişkilerinizde problemler yaşayabilirsiniz.

SATÜRN 7.EVDE: Satürn 7. evde olan kişiler büyük bir sorumluluğa sahip,tüm ilişkilerde adalet duygusuna sahip kişilerdir.

Satürn’ün olumlu açıları varsa, erken evlilik yaşanabilir.Fakat olumsuz açılarda ise, evliliğin gecikmesine sebep olabilir. Satürn’ü 7. evde olanların eşlerinin saçlarının az olması, cilt veya diş sorunları yaşama olasılığı yüksektir.Kişi evliliği çok ciddiye alıyor ve hayatının önemli konularından biri olduğu için,evliliği götürmek için,canını dişine takıyor. Evlilikte çok fazla sorumluluk alıyor ama sadakatsizliği asla affetmeyip ve evliliği sonlandırırlar.

Satürn olumsuz açılar altındaysa,evliliklerin de sorunlar yaşama ihtimalini gösterir.

SATÜRN 8.EVDE: Satürn 8. evde olan kişiler idareli, tutumlu,yoğun uğraşları olan ve yoğun çalışan kişilerdir. Korkulu rüyalar, yokluk çekme korkuları, yalnızlık korkuları, hastalık korkuları ve ölüm korkuları vardır.Satürn 8.evde olan kişilerin, eşin parasından faydalanma olasılığının diğer insanlara göre daha az olacağını gösterir.Kendi paralarına güvenmeleri gerekir ya da eşlerinin parasal anlamda kısıtlanmalar, engellemeler, iflaslar vs..gibi zararlar görme söz konusu olabilir.Dolayısı ile kişi eşleri ile birlikte bu duyguyu yaşayabilir. Miraslardan,sigortalardan bazı sorumluluklar üstlenebilirler. Genellikle başkalarının paralarını yönetebilirler ve bu yönde kazanç sağlayabilirler.

Satürn olumsuz açılarda ise; Sigorta,vergi gibi konularla alakalı güçlüklerle karşılaşma olasılığını gösterir.

SATÜRN 9 EVDE: Eğitime, bilgiye önem veriyorlar.Din, felsefe ve eğitim konularına ilgi duyarlar. Eğitim hayatları başarılıdır.

Satürn 9. evde olanlar kendi vatanlarından kopmakta zorlanırlar.Yeni bir ülkeye adapte olmakta güçlük çekerler. Uzun yolculuklarda, yurt dışı yollarda, yurt dışında yaşama ihtimalleri genelde sorunlu ve sıkıntılı gerçekleşir. Dinsel konularda çok irdelerler, çok incelerler,mantığının kabul ettiğini uygularlar.Satürn 9. evde olumsuz açılarda, dinsel yaklaşımlarında sert ve baskıcı olma ihtimalleri yüksek kişilerdir.Astroloji ve doğaüstü konulara ilgi duyarlar. 9.evde Satürn olanlar, üniversite eğitiminde bazı sıkıntılar yaşayabilirler. Satürn 9.evde olumsuz açılarda ise eşinin ailesi ile çok iyi anlaşamayabilirler, onlarla saygıya dayalı ama sevgiden uzak samimiyetsiz ilişkiler içinde olabilirler.

Satürn 9. evinizde ise ve boşanmış iseniz;ikinci eşinizin yaş olarak sizden daha büyük, olgun bir karakter olacağını söyleyebiliriz.

SATÜRN 10.EVDE: Mesleklerinde ilerlemek, zirveye çıkmak esas amaçlarıdır.9.Evde satürn kişilere aşırı hırs verir. sert etkiler varsa, hırslarının sonucu birçok tersliklere, iftiralara, ayağından onu çekip kaydırmak isteyen düşmanlıklarla karşılaşma olasılığı olabilir. Yönetici olduklarında; katı, sert, disiplinli ve duygulardan uzak bir yönetici olabilirler ve bu yüzden düşmanlıklar yaratabilirler. Ebeveynlerden birinin oldukça güvenlikçi, kontrolcü, bazen eli sopalı bir öğretmen gibi olacağını,sürekli mantık çerçevesinde davranan, çocuklarına fazla sorumluluk yükleyen ve sevgisini fazla gösteremeyen bir ebeveyne sahip olma olasılığına gösterir.

SATÜRN 11.EVDE:Satürn’ü11. evde olanlar, öncelikle yaş olarak olgun ve büyük, bilgi, birikimi çok olan arkadaşlardan hoşlanırlar. Kendi yaşıtları onlara pek hitap etmeyebilir. Arkadaşlık ve dostluk da; arkadaşlığa ve dostluğa çok önem verirler. Bilgi alışverişine önem verirler.

Ayrıca dönüştürülmüş horoskoplarda 11.ev,eğer üvey çocuklarınız varsa; onlara karşı aşırı sorumluluk sahibi, disiplinli,onlarla ilgilenen bir ebeveyn olabilirsiniz ama çok fazla samimiyet ve çok fazla sevgi de olmayacaktır ilişkilerinizde. Daha çok saygı çerçevesinde sürecektir ilişkileriniz. Eğlence, hayatın güzel alanları genelde ona çok fazla hitap etmeyecektir.Daha ciddi alanlarda,iş hayatıyla veya birkaç arkadaşı ile baş başa kalmaktan hoşlanırlar. Kalabalık gruplar onlara göre değildir. 11. evdeki satürn bir kadının horoskopunda annesinin,bir erkeğin horoskopunda babasının maddiyatında kısıtlanma olacağına, onlarla alakalı, onların yaşayacağı bazı maddi problemleri de gösterir. Ayrıca dönüştürülmüş horoskoplarda yaş olarak büyük veya olgun gelin ve damat adayı olabileceğini gösteren bir yerleşimdir.

SATÜRN 12.EVDE: 12.ev bilinçaltımızı ve düşmanlarımızı temsil eder. Satürn 12. evde olan kişiler ne kadar kalabalıkların içinde olurlarsa olsunlar yalnızlığa meyilli olacaklardır. Derin düşünmek, her şeyi irdelemeleri yüzünden kendi kendilerini hasta edebilme potansiyeline sahiptirler. Düşmanlıklar ve düşmanlıklardan kaynaklı zararlar söz konusu olabilir. Haksızlığa uğrayıp; belli iftiralara maruz kalabilirler. Cezalar, mahkemelik durumlar söz konusu olabilir. Satürn’ü 12. evde olan kişiler huzursuz ve mutsuz yönlerini en mutlu anlarında bile ortaya koyabilirler.Hayallerini gerçeğe dönüştürmekten korkarlar, insanlardan, yalnız kalmaktan, hastalanmaktan korkarlar. 12. evdeki Satürn eşinizin dişleri ile, kemikleri ile ve cildi ile alakalı bazı sağlık sorunları yaşayabileceğini gösterir.

SEVGİLERİMLE…