Kaz Dağlarının Sırları ve Mitoloji

Kaz Dağlarının Sırları ve Mitoloji

Merhaba biraz gündemden bahsetmek istiyorum. Hatırlarsanız kazdağları ile ilgili haber gündeme ilk çıktığında sizler ile paylaşmış idim ve sizce aradıkları gerçekten Altın mı demiştim. Peki ALTIN mı? Değil tab iki Biz sürekli asyroloji diyoruz, astroloji deyince mitolojik hikayelerden bahsediyoruz, ASTEROİDLER diyoruz. Eski Yunan mitolojik hikayelerinde veya destanlarda sürekli tanrılar dan bahsediyoruz Zeus, poseidon, heya, afrodit diyoruz anlatıyoruz.

Bize çok ütopik gelse de inanmaktan ve araştırmaya, hikayelerini okumaktan, dinlemekten vazgeçmiyoruz. Peki bu mitolojik yunan tanrıları nerede yaşar Olimpos da, peki nereye gelir dinlenmeye İda dağı yani nıhınki kaz dağları, peki bu hikayelerin çoğu nerde geçer ida dağında. Hatta Truva savaşı, efsanesi nerede yaşanmıştır Kazdağları. Hımm. Zeytin en iyi nerde çıkar kaz dağları, zeytinin hikayesi nerden gelir. Ki zeytin Kuranda da ismine yemin edilen meyvelerden dir. Buraya kadar tamam. Peki sizce bu anlatılan mitolojik tanrılar var mı idi, yoksa tamamen efsane mi. Peki bu kadar efsaneyi insanlar nerelerinden, nasıl uydurdu? Veya ateş olmayan yerden duman çıkar mı? Peki bunlar esasında tanrı olmadığıma göre ne idi? Gerçekten var oldular mı? Peki şimdi neredeler?

Hocam diyeceksiniz bizim altın arama olayıyla ne alaka? Uyanın artık bu topraklar her cm karesine kadar özel topraklar. Nerede yaşadığınızı fark edin. Sizlere verilmiş bu manen cevher dolu toprakların kıymetini bilin. Bu toprakların tarihini iyi araştırın. Seçilmiş 11 lerden bahsettim Atatürk de bunlardan idi neden bu millete gönderildi? Neden bu topraklara, ilahi el neden yardım etti bize? Bugün Atatürk ün bir sözünü paylaştım, neden? Bir düşünün. Günümüz siyasetçilerine pek de inanmayın. Sonra bir bakın etrafınıza milli saraylar, eserler, Ayasofya İsrailli şirketin kontrolü ne veriliyor, Hatay da kazı oluyor, #ElonMusk bile acil oraya geliyor. Sonra hamama gidiyor, neden?

Gerçekten çok kirli idi keseye mi ihtiyacı vardı sanıyorsunuz? Güldürmeyin e tabi hamam keyfide Bir başka güzel memnun kaldığı da kesindir o ayrı konu ama, bir düşünün hamamın özelliği nedir? Nerden nereye geldik. Ayasofya, Yerebatan sarnıcı, kaz dağları, göbekli tepe, ağrı dağı ve daha niceleri hepsi neden bu topraklarda? Ve şu an arama adı altında ülkemin her yeri kazılıyor.

Diyeceksiniz siyasetçiler ne yapıyor. O mevzu derin biz oraya girmeyelim. Malum güneşi akrep burcu olan bir ülkeyiz girersek çıkamayız. Kimin eli kimin cebinde çözemeyiz. Kim gerçekten bu halkın iyiliğini istiyor bilemeyiz. Derken biz konumuza geri gelelim. Bu konuda daha sonra yine yazacağım fakat şu an ana hatları ile diyebilirim ki bu dağların altında bize mitolojik tanrılar diye anlatılan varlıklardan kalma bazı şeyler var, peki bu varlıklar kim, şimdi neredeler? Bu aranan gizli şeyler diyorum tarif edemeyeceğim için şeyler dedim bulurlarsa ne yapacaklar? Neden bu kadar kıymetli? Hatta o bölgede var olan altın ve uranyum dan daha kıymetli ne olabilir ? Siz Bi zihinleri çalıştırın yazıcam.

Şimdi slze hatta kaz dağlarına ait bir hikaye yi aktarayım Edremit Körfezinin kıyıları, Kazdağı ile Madra Dağı'nın yamaçları dünyanın en nefis zeytinyağlarının çıkartılığı zeytin ağaçları ile kaplıdır. Zeytin ağacı aradığı en uygun coğrafi ve iklimsel koşulları burada bulmuş ve insanlara altın sarısı, şifalı mucizesini sunmuştur: "ZEYTİNYAĞI". Zeytinyağının yöredeki geçmişi çok eskilere dayanır. Öyle ki mitolojide geçen şu hikaye zeytinin insanlık tarihi üzerindeki etkisini pek de güzel özetler:

"Atina şehrinin kurucusu ve koruyucusu Pallas Athena, bu şehrin tanrıçası olma hakkını Poseidon ile giriştiği yarışı kazanarak elde etmiştir. Bu yarışta, Olimpos Tanrıları yargıç olmuşlar ve ikisinden de insanlık için yararlı birer hediye istemişler. Poseidon toprakta güçlü ve kuvvetli bir at çıkarmış. Athena ise bir zeytin ağacı. Tanrılar zeytin ağacını insanlık için daha yararlı bulmuşlar ve şehrin tanrıçası Athena olmuş."

İnsanlara, lezzet, sağlık ve hatta tanrıçalık sunan bu mucizevi ağaç Kazdağı'nın florası içindeki en önemli yerini hala korumaktadır. Peki, birde bu kazılar yeni mi başladı tabi ki hayır, sadece bizim gündemimize şimdi geldi.

Bunu da göz ardı etmeyin Devam edecek